گزیده اخبار :

اجرای خانگی ارکستر سمفونیک تهران آمده شد: نوازندگان از سراسر دنیا برای صلح می‌نوازند

اجرای خانگی ارکستر سمفونیک تهران با اجرای ۱۴۸ نوازنده از نقاط مختلف جهان آماده شد.
اجرای خانگی ارکستر سمفونیک تهران آمده شد: نوازندگان از سراسر دنیا برای صلح می‌نوازند

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین و به نقل از فارس، بردیا کیارس، نوازنده و رهبر ارکستر که کار مدیریت هنری پروژه را برعهده داشته درباره اجرای این قطعه گفت: این اجرا از یک ایده شکل گرفت که هدف آن ایجاد ارتباط میان هنرمندان و مخاطبان در سراسر جهان در دوره عبور از ویروس کرونا است. پس از طرح این ایده و  با افتخار کار مدیریت هنری این پروژه توسط ارکستر سمفونیک تهران را آغاز کردم که در ابتدا به یکسری از هنرمندان، نوازندگان و سولیست‌هایی از کشورهای مختلف فراخوان داده شد.

او با بیان این مطلب که محور این فراخوان دعوت از نوازندگان برای اجرای قطعه‌ای با محوریت صلح، برابری و برادری بر اساس شعر معروف سعدی که می‌گوید «بنی آدم اعضای یکدیگرند» بود، افزود:  این نوازندگان از کشورهای همسایه تا کشورهای اروپایی و سراسر دنیا را شامل می‌شوند. با توجه به محتوای بحث، موومان چهارم سمفونی ۹ بتهوون را برای اجرا در نظر گرفتیم که محوریت صلح و  برادری دارد. در واقع  مضمون شعر شیلر شاعر سمفونی نهم هم مضمونی شبیه شعر سعدی است.

او افزود: اجرای این قطعه بین ۲۴ تا ۲۶ دقیقه با توجه به سلیقه اجرایی رهبرهای مختلف زمان می‌برد که من حدود ۳ دقیقه از این بخش موومان چهارم را که محوریت بیشتری با همان پیام دوستی و صلح داشت انتخاب کردم.  

کیارس در مورد نحوه اجرای این قطعه بیان داشت: نکته قابل توجه در این اجرا این است که آنچه که مخاطب به عنوان صدای ارکستر می‌شنود اجرای تک تک نوازندگان در منزل است و فیلم‌هایی که می‌بینید صدای اصلی اجرا است و اینچنین نیست که نوازنده از قطعه ضبط شده‌ای استفاده کند.

او با تاکید بر این مطلب که چنین اجرایی دشواری‌های خود را دارد، بیان کرد: از جمله مشکلاتی که در بحث فرمت ویدئوها وجود داشت می‌توان یاد کرد که کار تدوین را دشوارساخت. در این مسیر آقای« اُرُد انزابی پور» در بحث میکس موسیقی و  «موحد شادلو» تدوینگر تصویر به ما کمک فراوانی کردند. صدا و تصویر فیلم های ارسالی از ۱۴۸ نوازنده گرفته شده است. برای من کار متفاوت و جالبی بود که همانند رهبری در صحنه باید هدایت این نوازندگان را انجام می‌دادم که تجربه جالب و سختی بود، با توجه به اینکه هیچ گونه دسترسی کلامی در حین اجرا وجود نداشت.  

وی افزود: پیام این پروژه صلح دوستی، برابری و برادری است. این روزها شاهد این هستیم که تمام دنیا درگیر یک مشکل عمومی است و همین دوستی، برابری و این دست به دست هم دادن مردم است که می تواند کمک کند زودتر ما بتوانیم در مجامع عمومی حضور داشته باشیم و هنرمندان به ایفای نقش و رسالت خود بپردازند.

این رهبر ارکستر  در پایان گفت: این اجرای خانگی بعد از ایام شهادت امیر مومنان (ع) از طریق شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌ها در دسترس مخاطبان قرار می‌گیرد.

امتیاز 3/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه