جمعه، 31 فروردين، 1403 | Friday 19th of April 2024
۲۳:۴۹
اجتماعی - کد خبر : 3918
سه شنبه، ۲۳ ارديبهشت، ۱۳۹۹ - ۱۸:۰۰

ابلاغ دستورالعمل اجرایی ثبت‌نام دانش‌آموزان

دستورالعمل اجرایی ثبت‌نام دانش‌آموزان در سال تحصیلی 1399-1400در راستای اتخاذ تدابیر لازم به ادارات کل آموزش و پرورش استان ها ابلاغ شد.

ابلاغ دستورالعمل اجرایی ثبت‌نام دانش‌آموزان

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین به نقل از رکنا، در راستای اتخاذ تدابیر لازم به‌منظور انجام ثبت‌نام دانش‌آموزان در فضایی امن و آرام، سیاست کاهش تمرکز و تفویض اختیار و با در نظر گرفتن شرایط خاص مواجهه با ویروس کووید-۱۹(کرونا) دستورالعمل اجرایی ثبت‌نام دانش‌آموزان در سال تحصیلی 1399-1400 به ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها ابلاغ شد.

در این دستورالعمل بر رعایت؛ اصل تکریم، کرامت انسانی و حفظ احترام خانواده‌ها، انتخاب افرادی دارای حسن خلق، صبور و آگاه به قوانین و مقررات در ستادهای ثبت‌نام، دستورالعمل‌های بهداشتی با توجه به شیوع کرونا، اجرای پروتکل‌های بهداشتی، تعیین سهمیه‌های ثبت‌نام در مدارس در دوره‌های مختلف تحصیلی از طریق سامانه دانش‌آموزی، اطلاع‌رسانی به‌موقع و تمهید مقدمات لازم به‌منظور پیشگیری از ازدحام تأکید شده است.

در راستای تسهیل در امر ثبت‌نام، دستورالعمل اجرایی ثبت‌نام دانش‌آموزان در دو بخش مجزای مقررات عمومی ثبت‌نام و مقررات ثبت‌نام در مدارس غیردولتی، استعدادهای درخشان و شاهد تنظیم شده و در هر بخش شرایط و موارد لازم برای ثبت‌نام شرح داده شده است.

مقررات عمومی ثبت‌نام

ثبت‌نام کلیه نوآموزان دوره پیش‌دبستانی در سامانه سناد به تفکیک کدهای دولتی، با مشارکت مردم و غیردولتی الزامی بوده و مسئولیت ثبت‌نام با مدیر مدرسه است.

ثبت‌نام دانش‌آموزان به استناد ماده ۳۱ آیین‌نامه اجرایی مدارس بر اساس محدوده بندی جغرافیایی بوده و ثبت‌نام نوآموزان دوره پیش‌دبستانی اتباع خارجی همچون سایر دوره‌های تحصیلی، طبق شیوه‌نامه‌های ابلاغی بلامانع است.

ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایه دهم آموزش متوسطه، با تأکید بر رعایت اولویت‌های تعیین‌شده در نمونه برگ‌های هدایت تحصیلی و تشکیل کارگروه مشاوره‌ای انتخاب رشته به‌منظور بهره‌برداری و تکمیل ظرفیت اسمی کلاس‌ها با رعایت مفاد بخشنامه شماره ۲/۷۱۰ مورخ ۱۹ فروردین۹۹ و راهکارها و سیاست‌های توسعه متوازن با رویکرد توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش در دوره دوم آموزش متوسطه صورت می‌پذیرد.

به استناد بخشنامه شماره ۶۱۲۹۸ مورخ ۱۱تیر۹۷ برقراری هرگونه رابطه مالی مدارس با مؤسسات در خصوص برگزاری آزمون و کتاب‌های کمک‌درسی ممنوع است.

به استناد ماده ۳۰ آیین‌نامه اجرایی مدارس، برگزاری آزمون ورودی، مصاحبه و تعیین شرط معدل برای ثبت‌نام و دریافت هرگونه وجه (به‌جز وجوه مربوط به بیمه حوادث و کتاب‌های درسی) در زمان ثبت‌نام مجاز نیست و نباید دانش‌آموزی به دلایل مذکور از ثبت‌نام محروم گردد.

به استناد مصوبه بیست و یکمین جلسه شورای سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی مورخ ۱۷ بهمن۹۶ و بیست و دومین جلسه شورا مورخ ۲۴بهمن۹۶، برگزاری هرگونه آزمون یا مصاحبه برای پذیرش دانش‌آموزان در دوره ابتدایی و پایه هفتم دوره اول متوسطه در مدارس غیردولتی ممنوع است.

وجوه اختیاری مربوط به کمک‌های مردمی، فعالیت‌های فوق‌برنامه، سرویس ایاب و ذهاب، لباس فرم، لباس کارگاهی، با هماهنگی و موافقت انجمن اولیا و مربیان مدرسه و با رعایت سایر قوانین و مقررات، بعد از شروع سال تحصیلی امکان‌پذیر خواهد بود.

به‌منظور رعایت اصول تربیتی و با توجه به اهمیت حفظ اعتماد به نفس کودکان در آغاز ورود به مدرسه، برگزاری هرگونه مصاحبه یا آزمون برای نوآموزان پیش‌دبستانی و کلاس اولی در کلیه مدارس اعم از دولتی و غیردولتی در زمان پذیرش و ثبت‌نام ممنوع است.

تمامی نوآموزان در بدو ورود به پایه اول دبستان ملزم به شرکت در برنامه سنجش می‌باشند و شرکت نوآموزان  پیش‌دبستانی در برنامه سنجش مطابق دستورالعمل سازمان آموزش‌وپرورش استثنایی و معاونت آموزش ابتدایی وزارت متبوع انجام می‌شود.

به استناد ماده ۷ اساسنامه مدارس عشایری مصوبه شماره ۱۷۶۸۸۲ مورخ ۱ آذر۹۴ ، سنجش در بدو ورود دانش‌آموزان عشایری، الزامی و رایگان است و با توجه به کوچ رو بودن عشایر، بازه زمانی سنجش بدو ورود آنان تا پایان مهرماه خواهد بود.


دانش‌آموزان گروه‌های آسیب‌دیده شنوایی، بینایی، معلول جسمی حرکتی و دارای اختلال‌های هیجانی رفتاری خفیف تا متوسط، در صورت دارا بودن شرایط می‌توانند در تمامی دوره‌های تحصیلی برابر شیوه‌نامه اجرایی آیین‌نامه آموزش‌وپرورش تلفیقی و فراگیر در مدارس عادی ثبت‌نام نموده و از خدمات مربوط برخوردار گردند.

مدارس هیئت‌امنایی از نوع مدارس دولتی محسوب گردیده و دریافت هرگونه هزینه به‌جز هزینه‌های خدمات آموزشی و پرورشی فوق‌برنامه که به تصویب هیئت‌امنایی مدرسه رسیده است، توسط این مدارس ممنوع است.

ثبت‌نام در مدارس دوره دوم آموزش متوسطه نظری و هنرستان‌های فنی و حرفه‌ای نمونه دولتی، تابع شرایط و ضوابط مندرج در دستورالعملی خواهد بود که متعاقباً از سوی وزارت آموزش‌وپرورش به ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها ابلاغ می‌شود.

ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس بزرگ‌سالان با رعایت مفاد آیین‌نامه آموزشی نظام جدید دوره دوم آموزش متوسطه شیوه نیم سالی واحدی، بزرگ‌سالان، آموزش از راه دور ایثارگران و داوطلبان آزاد داخل کشور که طی بخشنامه شماره ۱۷۳۹۷۸/ مورخ ۲۰آذر۹۶ به ادارات کل آموزش‌وپرورش استان‌ها ارسال شده انجام می‌پذیرد. ۴۰۰

رعایت دستورالعمل جامع معافیت تحصیلی، موضوع بخشنامه شماره ۱۸۹۶۰۶/۴۰۰ مورخ ۱۲دی۹۶ در ثبت‌نام دانش‌آموزان ذکور الزامی است

مقررات ثبت‌نام در مدارس غیردولتی، استعدادهای درخشان و شاهد

ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس غیردولتی، استعدادهای درخشان و شاهد علاوه بر رعایت آیین‌نامه‌های مصوب شورای عالی آموزش‌وپرورش با رعایت مقررات ذیل انجام می‌گیرد:

در مدارس غیردولتی نصب پوستر نرخ شهریه مصوب ابلاغی به همراه رئوس کلیه فعالیت‌ها در محل ثبت‌نام و در معرض دید اولیا دانش‌آموزان و مراجعین، الزامی است.

مدارس غیردولتی در زمان ثبت‌نام صرفاً مجاز به اخذ شهریه مصوب ( برنامه هفتگی مصوب شورای عالی آموزش‌وپرورش و فوق‌برنامه درسی) می‌باشند و دریافت هزینه خدمات از قبیل تغذیه بین روز، لباس متحدالشکل، ایاب و ذهاب و هزینه تشکیل کلاس‌های تابستانی و فعالیت غیردرسی از اولیای دانش‌آموزان با هماهنگی و موافقت انجمن اولیا و مربیان مدرسه و کسب موافقت شورای نظارت بر مدارس و مراکز غیردولتی منطقه/ ناحیه در زمان مقرر امکان‌پذیر خواهد بود.

مدیران مدارس غیردولتی موظف‌اند، هنگام ثبت‌نام با ورود به سامانه مشارکت‌های مردمی به آدرس mosharekatha.ir 

نسبت به انعقاد قرارداد اخذ شهریه بین ولی دانش‌آموز و واحد آموزشی در سامانه تعیین شهریه اقدام و یک نسخه از قرارداد تکمیل‌شده را چاپ و پس از مهر و امضا به ولی دانش‌آموز تحویل دهند.

کلیه قراردادها به‌صورت الکترونیکی و از سامانه مذکور باید انجام شود و قرارداد دستی فاقد اعتبار است.

مدارس استعدادهای درخشان

ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان پایه هفتم از طریق سنجش و پذیرش ورودی دبیرستان‌های دوره اول استعدادهای درخشان بر اساس بند (د-۱) ضوابط و شرایط پذیرش ثبت‌نام در دستورالعمل سنجش و پذیرش این مدارس به شماره ۱۸۹۹۸۷/۱۰۴ مورخ ۱۲بهمن۹۸ مجاز است..

ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان آزمون ورودی دبیرستان‌های دوره دوم استعدادهای درخشان در پایه دهم، بر اساس بند (د-۱) دستورالعمل آزمون ورودی این مدارس به شماره ۱۸۹۹۸۷/۱۰۴ مورخ ۱۲بهمن۹۸ صورت پذیرد. هم‌چنین دانش‌آموزان پایه نهم مدارس استعدادهای درخشان سال تحصیلی ۹۹-۹۸ از شرکت در آزمون پایه دهم سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ معاف می‌باشند.

ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه‌های تحصیلی و تربیتی (دوره اول متوسطه) مصوبه شانزدهمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش‌وپرورش به شماره ۹۳۳۴۸/۱۲۰ مورخ ۵ دی۹۷ و در دوره دوم با رعایت مفاد مواد ۶۶ و تبصره ماده ۷۷ آیین نام آموزشی دوره دوم متوسطه (روزانه) مصوب جلسه ۹۳۲ شورای عالی آموزش‌وپرورش مورخ ۱۷خرداد۹۵ انجام شود.

ثبت‌نام دانش‌آموزان متقاضی انتقال در دبیرستان‌های دوره اول و دوره دوم استعدادهای درخشان، با رعایت کف نمره مدرسه مقصد و به‌شرط وجود ظرفیت، مطابق نقل‌وانتقال این مدارس و از طریق سامانه نقل‌وانتقال دانش‌آموزان مدارس استعدادهای درخشان با موافقت استان‌های مبدأ و مقصد انجام شود.

انتقال دانش‌آموزان پایه هفتم و دهم این مدارس در سال اول پذیرش در آزمون ورودی، در بین مدارس استعدادهای درخشان درون یک شهرستان به استناد بند بخش(و) دستورالعمل شماره ۱۸۹۹۸۷/۱۴۰ مورخ ۱۲ بهمن ۹۸ اکیداً ممنوع است.

ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه دهم پذیرفته‌شده در آزمون ورودی مدارس استعدادهای درخشان در رشته‌ای غیر از رشته پذیرفته‌شده در سنجش ورودی، ممنوع است.

تصمیم‌گیری در خصوص امکان یا عدم امکان انتقال به هریک از مدارس استعدادهای درخشان، در اختیار اداره کل آموزش‌وپرورش استان خواهد بود.

ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه یازدهم مدارس استعدادهای درخشان متقاضی تغییر رشته تحصیلی با رعایت شرایط و ضوابط تغییر رشته و به‌شرط وجود ظرفیت و صرفاً در صورت دارا بودن کف امتیاز قبولی در رشته موردنظر در آزمون ورودی پایه دهم بلامانع است.

میزان حق الثبت مدارس استعدادهای درخشان، بر اساس مصوبه هیئت‌امنا سمپاد که معادل پنجاه‌درصد مبلغ بخشنامه مربوط به ثبت‌نام در مدارس غیردولتی هر شهر است، توسط اداره کل آموزش‌وپرورش استان تعیین و به مدارس استعدادهای درخشان ابلاغ می‌شود.

در هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان، مدیران این مدارس با عنایت به مفاد آیین‌نامه ارزشیابی تحصیلی و تربیتی (دوره اول متوسطه) مصوب شانزدهمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش‌وپرورش ۴ مهر ۹۷ وجود کتب تکمیلی ویژه این مدارس را از دانش‌آموزان دریافت و نسبت به ثبت سفارش کتب فوق از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به‌صورت گروهی اقدام نمایند (وجوه دریافتی باید به‌حساب مدرسه واریز شود) لازم به ذ کر است بخشنامه محتوای تکمیلی به شماره ۵۲۳۹۸/۱۰۴ مورخ ۵ تیر۹۵ در دوره اول و دوم مدارس استعدادهای درخشان در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ لازم‌الاجرا است.

مدارس شاهد

تغییرات بخشنامه ثبت‌نام مدارس شاهد: (سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹)

امتیاز نوه رزمنده هرماه ۵ امتیاز و حداکثر ۷۰ امتیاز است

اعمال ضریب ۲۰ برای محاسبه امتیاز معادل در بند ج جدول ۱-۶ امتیازات

بند ج از ردیف ۳-۶ امتیاز خیر مدرسه‌ساز حذف می‌گردد.

فرزندان جانبازان تا ۲۴ درصد از پرداخت ۴۰ درصد کمک سرانه مصوب ستاد اجرایی شاهد استان معاف می‌باشند.

ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایه دهم منوط به کسب شرایط ورود به شاخه و رشته موردنظر(بدون درنظرگرفتن اولویت دانش‌آموز برای ثبت‌نام در فرم شماره ۷ هدایت تحصیلی یا همان الف ب ج) به‌علاوه شرایط علمی ورود به پایه دهم مندرج در جدول۱-۵ و کسب امتیاز لازم طبق جدول۱-۶ امتیازبندی است.

دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه با اولویت ایثارگری (دانش‌آموزان جانباز و فرزندان جانبازان تا ۲۵ درصد) (ورودی و ادامه تحصیل) چنانچه حداکثر در ۲ درس کمتر از حدنصاب نمره را کسب نمایند، می‌توانند در مدارس شاهد ثبت‌نام نمایند.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار اجتماعی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز جمعه، 31 فروردين، 1403
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!