شنبه، 11 آذر، 1402 | Saturday 2nd of December 2023
۱۸:۳۵
اقتصاد بین الملل - کد خبر : 18289
چهارشنبه، ۰۳ آبان، ۱۴۰۲ - ۱۱:۰۰

آلمان سومین اقتصاد بزرگ جهان می‌شود

طبق پیش‌بینی جدید صندوق بین‌المللی پول (IMF)، تولید ناخالص داخلی اسمی آلمان در سال ۲۰۲۳ از ژاپن پیشی خواهد گرفت و این قدرت اروپایی را به جایگاه سومین اقتصاد بزرگ جهان ارتقا می‌دهد.

آلمان سومین اقتصاد بزرگ جهان می‌شود

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین ، تولید ناخالص داخلی اسمی، ارزش کل بازار کالاها و خدمات تولید شده در یک کشور را با استفاده از قیمت‌های فعلی و بدون به حساب آوردن تورم، توصیف می‌کند.

 
اگرچه ژاپن دوره طولانی رشد اندک را تجربه کرده است، اما به مدت بیش از یک دهه، در جایگاه سومین اقتصاد بزرگ جهان جایگاه قرار داشت. ژاپن پیش از این دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از آمریکا بود اما این جایگاه را در سال ۲۰۱۰ به چین واگذار کرد.
 
با وجود موقعیت جغرافیایی متفاوت، ژاپن و آلمان در سال‌های اخیر، روابط سیاسی را تعمیق بخشیده و با چالش‌های مشابهی روبرو هستند که شامل وابستگی شدید کسب و کارها به دستگاه‌های فکس است که اغلب به عنوان نمادی از بوروکراسی‌های غیرقابل تزلزل، مورد استفاده قرار می‌گیرند زیرا هر دو بازار با یک نبرد دشوار برای دیجیتالی شدن مواجه هستند. این دو کشور اشتراکات زیادی از نظر بخش تولیدی قوی و پس انداز بالا دارند، اما آلمان فاقد مشکلات ارزی منحصر ژاپن است.
 
افزایش اختلاف میان نرخ بهره در ژاپن با بازارهای دیگر، باعث کاهش شدید ارزش ین و  کاهش قدرت هزینه خارجی شده است. مقامات دولتی ژاپن بر اهمیت ثبات ارز تاکید کرده و اظهارنظرهای محتاطانه‌ای در رابطه با پرسش‌ها پیرامون مداخله ارزی و اجتناب از وارد شدن شوک به بازارها داشته‌اند.
 
در گزارش اکتبر صندوق بین‌المللی پول، نرخ رشد دو درصدی برای ژاپن در سال ۲۰۲۳ پیش بینی شده که تحت تاثیر رونق گردشگری داخلی و بهبود صادرات خودرو بوده است. اما رتبه اقتصاد ژاپن ممکن است در سال‌های آینده، نزول بیشتری پیدا کند و این کشور در فاصله سال ۲۰۲۶ تا ۲۰۲۸، به رتبه پنجمین اقتصاد بزرگ جهان سقوط کند.
 
بر اساس گزارش ژاپن تایمز، به نظر می‌رسد تولید ناخالص داخلی هند در سال ۲۰۲۳، از ژاپن پیشی گرفته و این کشور را تا سال ۲۰۲۷ به سومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل کند. تحلیلگران از جمله تحلیلگران شرکت‌های اس اند پی و مورگان استنلی، پیش از این پیش بینی کردند که هند، احتمالا از ژاپن و آلمان سبقت خواهد گرفت و تا سال ۲۰۳۰، به سومین اقتصاد بزرگ جهان تبدیل می‌شود.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار اقتصاد بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار اقتصاد بین الملل
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز شنبه، 11 آذر، 1402
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!