آغاز عملیات نظامی علیه بقایای داعش در غرب استان دیالی

فرماندهی پلیس استان دیالی عراق از آغاز عملیات گسترده نظامی علیه تروریست‌ها در منطقه استراتژیک «حاوی العظیم» در غرب این استان خبر داد.
آغاز عملیات نظامی علیه بقایای داعش در غرب استان دیالی

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری ایران زمین،فرماندهی پلیس استان دیالی عراق، امروز از آغاز یک عملیات نظامی گسترده در حاوی العظیم واقع در شمال این استان خبر داد.

سرتیپ نهاد المهداوی مدیر اداره اطلاع‌رسانی در پلیس دیالی در گفت‌وگو با پایگاه خبری المعلومه، تصریح کرد: 

به دستور سرتیپ حامد الشمری فرماندهی پلیس دیالی، این عملیات نظامی با هدف تعقیب بقایای داعش در مناطقی از حاوی العظیم در 75 کیلومتری شمال بعقوبه آغاز شد.

وی افزود: این عملیات در روستاهای مجاور رود العظیم در نزدیکی مرزهای اداری با استان صلاح‌الدین متمرکز است و هدف از آن، تامین امنیت این مناطق در قبال تحرکات تروریست‌های داعش است و عملیات مذکور پس از به دست آمدن اطلاعاتی دقیق از فعالیت بقایای این گروه تروریستی در این منطقه آغاز شد.

منطقه حاوی العظیم که در نزدیکی استان صلاح‌الدین قرار دارد، اغلب شاهد نفوذ بقایای داعش از این استان و حملات تروریستی آنها است و حتی برخی منطقه حاوی العظیم را گذرگاه داعش و راه تردد آنها میان دو استان می‌دانند.

امروز همچنین، نیروهای مشترک ارتش و سازمان الحشدالشعبی عملیات بازرسی و تفتیش جزیره «مطیبیجه» برای پاکسازی از دست داعش را در استان صلاح‌الدین آغاز کردند.

استان دیالی در شرق عراق و هم مرز با ایران است و مرز خسروی هم قدیمی ترین گذرگاه مرزی رسمی بین ایران و عراق است. این استان از زمان بروز اعتراضات خیابانی در عراق شاهد حملات بقایای داعش بوده که منجر به تلفاتی در صفوف نیروهای امنیتی عراق هم شده است؛ اما در هفته‌های اخیر این حملات بیش‌تر شده است.

دیالی علاوه بر این، یکی از حاصلخیزترین استان‌های عراق است و از میادین مهم نفتی نظیر منطقه نفت خانه برخوردار است. به گفته تحلیلگران گروه‌های تروریستی در این استان با برخی جریان‌های سیاسی و حتی برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس از جمله عربستان و امارات مرتبط هستند و با ایجاد ناامنی درصدد کوچ اجباری شیعیان آنجا هستند.

رسانه‌های عراقی طی روزهای گذشته هشدار دادند که به احتمال زیاد آمریکا با عقب نشینی از برخی پایگاه‌های خود در عراق به هسته‌های خفته داعش برای ازسرگیری حملات خود چراغ سبز نشان داده باشد.

امتیاز 4.19/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه