سه شنبه، 1 فروردين، 1402 | Tuesday 21st of March 2023
۲۰:۲۱
ورزشی - کد خبر : 720
جمعه، ۱۹ مهر، ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۰

آشنایی با بهترین استادیوم های فوتبال جهان بخش دوم

استادیوم ملی فوتبال انگلستان متعلق به هیچ کدام از باشگاه های لیگ جزیره نیست و فقط بازی های ملی انگلستان و دیدار های مهم باشگاهی از جمله فینال لیگ قهرمانان و فینال جام حذفی در ومبلی برگزار می شود.

آشنایی با بهترین استادیوم های فوتبال جهان بخش دوم


در ادامه معرفی 10 استادیوم برتر دنیای فوتبال، امروز به معرفی 5 استادیوم پایانی می پردازیم که متعلق به تیم های پر افتخار و ریشه دار فوتبال جهان هستند.


5. استادیوم آزتکا، مکزیک


پروژه ساخت این استادیوم باشکوه از اوایل سال 1961 میلادی کلید خورد و در 29 مه 1966 به طور رسمی افتتاح شد، در این تاریخ دو تیم کلاب آمه ریکای مکزیک و تورینو ایتالیا بازی افتتاحیه را برگزار کردند. زننده اولین گل در این استادیوم هم خوزه آلوز برزیلی ملقب به "زاگه" بود، دیدار افتتاحیه با تساوی 2-2 ب پایان رسید. نام استادیوم از یک تمدن تاریخی مکزیک الهام گرفته شده است، قوم "آزتک" که با فرهنگ اساطیری و بسیار غنی در مکزیک مرکزی ساکن بودند، اولین تورنمنت بزرگی که در این استادیوم برگزار شد المپیک تابستانی سال 1968 بود.

 


آزتکا نمادی از تمدن و شکوه مکزیک به شمار می رود و دارای ظرفیت 87523 نفری است، از نکات جالب توجه این استادیوم برگزاری دو فینال جام جهانی در سال های 1970 و 1986 است. فینال هایی که در هرکدام دو اسطوره تاریخ فوتبال موفق به قهرمانی شدند، پله که در سال 1970 به همراه نسل طلایی برزیل فاتح جام جهانی شد و دیگو مارادونا با نمایش های اعجاب انگیز در جام 1986 یک تنه آرژانتین را به قهرمانی رساند. آزتکا اکنون ورزشگاه خانگی تیم های کروز آزول و کلاب آمه ریکا به شمار می رود، البته به عنوان استادیوم ملی مکزیک میزبان بازی های تیم ملی این کشور شناخته می شود.


4. استادیوم نیوکمپ، کاتالونیا


همانند شعار رسمی باشگاه بارسلونا که "فراتر از یک باشگاه" می باشد، نیوکمپ هم به معنای واقعی فراتر از یک استادیوم است، در سال 1957 ورزشگاهی ساخته شد تا معبد مردم کاتالانویا باشد و همه علاقمندان بارسلونا آخر هفته خودشان را برای تماشای بازی تیم محبوبشان در این استادیوم بگذرانند. ظرفیت ابتدایی نیوکپ حدود 93 هزار نفر بود اما با توجه به میزبانی اسپانیا در جام جهانی 1982 این میزان به 105 هزار نفر افزایش پیدا کرد، البته در سال 1990 به دلیل قوانین یوفا برای ممنوعیت تماشای بازی به صورت ایستاده ظرفیت استادیم به زیر 99 هزار نفر رسید.

 


نیوکمپ قبل از میزبانی جام جهانی در سال 1982، دیدار فینال جام در جام اروپا بین بارسلونا و استانداردلیژ بلژیک را میزبانی کرد که با برتری 2_1 بارسلونا و قهرمانی این تیم همراه بود. در سال 1992 هم فینال فوتبال بازی های المپیک در این ورزشگاه برگزار شد، دیداری که اسپانیا با گل دقایق پایانی کیکو مقابل لهستان به برتری رسید، استادیوم 5 ستاره یوفا در سال 1999 میزبان فینال تاریخی لیگ قهرمانان اروپا بین بایرن مونیخ و منچستر یونایتد بود، دیداری که شاگردان فرگوسن با بازگشت رویایی در 3 دقیقه پایانی قهرمانی را ازآن خود کردند. در پروژه بازسازی جدید ورزشگاه که قرار است از اوایل سال 2021 آغاز شود، گنجایش نیوکمپ به 105 هزار نفر خواهد رسید و همچنین کل فضای بالایی صندلی ها مسقف خواهد شد، مانیتور دار کردن تمامی صندلی ها و استفاد از اسکوربورد جدید و پیشرفته در قسمت بالایی استادیوم از دیگر برنامه های مدیران بارسلونا است.


3. استادیوم الدترافورد، منچستر


ورزشگاه خانگی شیاطین سرخ در سال 1910افتتاح شد، این ورزشگاه در نزدیکی شهرک صنعتی "ترافورد پارک" قرار دارد و نام گذاری آن هم به همین موضوع مربوط می شود. اولدترافورد با دیدار منچستریونایتد و لیورپول که با برتری 4 بر 3 لیورپولی ها همراه بود افتتاح شد، در سال 1934 قسمتی از تراس های ورزشگاه مسقف شد. اولدترافورد از معدود استادیوم هایی به شمار می رود که از حملات جنگی آسیب دیده است، در جنگ جهانی دوم به دلیل مجاورت این ورزشگاه با شهرک صنعتی ترافورد پارک حملات هوایی آلمان ها موجب وارد شدن صدماتی به ورزشگاه شد. همین امر موجب شد تا منچستریونایتد به مدت 8 سال در ورزشگاه "مین رود" تیم رقیب یعنی منچستر سیتی میزبان بازی های خود باشد، سرانجام در سال 1949 پس از بازسازی اولدترافورد این تیم به ورزشگاه اختصاصی خود بازگشت.

 


در جام جهانی 1966 انگلستان، اولدترافورد میزبان 3 بازی از دور گروهی این رقابت ها بود، در بین سال های 1970 تا 1980 به دلیل ظهور پدیده "هولیگانیسم" در استادیوم های انگلستان حصار هایی مابین هوادران و زمین مسابقه در ورزشگاه اولدترافورد ایجاد شد. در سال 1996 اولدترافورد میزبان بازی های از رقابت های یورو بود، آن زمان ظرفیت استادیوم 56 هزار نفر بود اما در سال های بعد به حدود 68 هزار نفر افزایش یافت. تئاتر رویا ها میزبان فینال لیگ قهرمانان اروپا در سال 2003 نیز بوده است، دیداری که بین تیم های میلان و یوونتوس برگزار شد و تیم میلان در ضربات پنالتی به قهرمانی رسید، در سال 2006 با اضافه شدن جایگاه های شمالی ظرفیت اولدترافورد به میزان کنونی یعنی 75811 نفر رسید. البته مدیران باشگاه قصد دارند در آینده گنجایش استادیوم را به حدود 95 هزار نفر افزایش دهند.


2. آلیانز آره نا، مونیخ


آلیانز آره نا از بین استادیوم های معرفی شده که قدمت بالایی داشتند بسیار جوان تر است، در سال 2002 پروژه ساخت این استادیوم مدرن و کم نظیر آغاز شد و در سال 2005 با ظرفیت 75 هزار نفر افتتاح شد. دو تیم مونیخ1860و بایرن مونیخ به طور مشترک مالک استادیوم بودند اما در سال 2017 بایرن مونیخ کل سهام آلیانز را برای خود خرید و آن را تبدیل به ورزشگاه اختصاصی خود کرد، ویژگی که آلیانز آره نا را از سایر استادیوم های فوتبال متمایز می کند قابلیت تغییر رنگ این ورزشگاه است. در بازی های بایرن مونیخ رنگ استادیوم قرمز و در بازی های تیم ملی آلمان به رنگ سفید در می آید،  بازی تیم های مونیخ 1860 و نورنبرگ در کنار دیدار تیم های بایرن مونیخ و تیم ملی آلمان به عنوان افتتاحیه آلیانز محسوب می شوند.

 


این استادیوم میزبان بازی هایی از دور گروهی و حذفی جام جهانی 2006 آلمان نیز بوده است، البته به دلیل قوانین فیفا در طول جام جهانی از نام"ورزشگاه جام جهانی مونیخ" به جای آلیانز آره نا استفاده می شد. دیدار فینال لیگ قهرمانان در سال 2012 هم به میزبانی آلیانز برگزار شد، جایی که تیم بایرن مونیخ مقابل چلسی قرار گرفت و در ضربات پنالتی مغلوب تیم انگلیسی شد. بزرگترین پارکینگ اتومبیل ورزشگاه های اروپا نیز متعلق به آلیانز است، گنجایش این پارکینگ 9800 اتومبیل و شامل چهار طبقه است، همچنین یک فروشگاه اختصاصی با برند بایرن مونیخ برای هواداران این تیم در این استادیوم در نظر گرفته شده است.


1.استادیوم ومبلی ، لندن


استادیوم ملی فوتبال انگلستان متعلق به هیچ کدام از باشگاه های لیگ جزیره نیست و فقط بازی های ملی انگلستان و دیدار های مهم باشگاهی از جمله فینال لیگ قهرمانان و فینال جام حذفی در ومبلی برگزار می شود. در سال 2003 استادیوم ومبلی قدیم با هدف بازسازی و گسترش تخریب شد و بلافاصله ساخت استادیوم جدید آغاز شد، در سال 2007 هم با دیدار تیم های چلسی و منچستر یونایتد در فینال جام حذفی ورزشگاه جدید به طور رسمی افتتاح شد. در آن دیدار تیم چلسی موفق شد با یک گل یونایتد را مغلوب کند و تبدیل به اولین تیمی شود که در ومبلی جدید قهرمان می شود، البته علاوه بر مسابقات فوتبال رویداد هایی مانند کنسرت ها هم در ومبلی که گنجایش 90هزار نفری دارد برگزار می شود.

 


ومبلی به عنوان بزرگترین استادیوم مسقف جهان شناخته می شود، از ویژگی های منحصر به فرد این ورزشگاه طاق 133 متری به ارتفاع 315 متر است و همچنین یک سقف متحرک به ارتفاع 52 متر هم در ومبلی وجود دارد. از رقابت های مهم برگزار شده در ومبلی می توان به فینال لیگ قهرمانان در سال های 2011 و2013 اشاره کرد، در فینال 2011 تیم بارسلونا با شکست 3 بر یک منچستر یونایتد قهرمان شد، درفینال 2013 نیز دو تیم آلمانی بایرن مونیخ و بوروسیا دورتموند مقابل هم قرار گرفتند که بایرنی ها با نتیجه 2-1 پیروز و قهرمان شدند.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار ورزشی
پربیننده‌ترین اخبار ورزشی
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
به نظر شما نتیجه برجام چه تاثیری بر معیشت مردم می گذارد؟
تاثیر بسیار مطلوب بر اقتصاد و معیشت مردم
بدون تاثیر
تاثیر بد و مخرب در دراز مدت بر اقتصاد و امنیت ملی
ثبت رای
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...
تقویم روز سه شنبه، 1 فروردين، 1402
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد
تحلیلگر ایران زمین
ربات ChatGPT؛ هوش مصنوعی مُچ هوش انسانی را خواباند؟ وقتی هنوز زبان انسانی دست برتر را دارد

ربات Chat GPT این روزها سروصدای بسیاری به راه انداخته و بسیاری از علاقه‌مندان به این حوزه، هر روز مشغول چت کردن با رباتی هستند که با شما حرف می‌زند، راهنمایی‌تان می‌کند و حتی کارهایتان را با سرعتی باورنکردی انجام می‌دهد؛ آن هم تا حدی زیادی رایگان!