آزمایشگاه تخصصی تشخیص کرونا راه‌اندازی شد

آزمایشگاه مولکولار تشخیص کرونا توسط پژوهشگران پژوهشکده معتمد راه‌اندازی شد.
آزمایشگاه تخصصی تشخیص کرونا راه‌اندازی شد

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی ایران زمین، آزمایش ویژه کووید 19، ازآنجاکه توسط RNA مشخص می‌شود، آزمایشی بسیار حساس بوده که نیاز به فضای کار ویژه، تجهیزات خاص و نیروی کار متخصص دارد.

از سوی دیگر سرعت انتقال و انتشار این ویروس بسیار بالااست و می‌تواند به سادگی بیماری را در هر محلی گسترش دهد. با توجه به این نکات، لزوم جداسازی و تخصصی شدن بخشی که فقط به انجام تست کرونا بپردازد، لازم می‌نمود.

دکتر کیوان مجیدزاده، رییس پژوهشکده معتمد با اعلام این خبر مبنی بر راه‌اندازی آزمایشگاه مولکولار تشخیص  کرونا توسط پژوهشگران پژوهشکده معتمد، گفت: به لطف خدا و تلاش متخصصان پژوهشکده و حمایت‌های مالی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و پشتیبانی همیشگی ریاست جهاد دانشگاهی، موفق شدیم پس از تولید کیت‌های تشخیصی ویروس کرونا در آستانه‌ سال نو، اکنون نیز آزمایشگاه تشخیص عفونت COVID-19  را با روش Real-Time PCR راه‌اندازی کنیم.

دکتر مجیدزاده با اشاره به سرعت بالای انتقال این ویروس و شیوع روزافزون آن، بر لزوم تشخیص صحیح و به موقع این بیماری تاکید کرد و گفت: با افزایش تقاضا برای دریافت خدمات درمانی و ظرفیت محدود مراکز درمانی، ضرورت ایجاد مراکز تشخیصی کرونا ویروس به موازات مراکز مرجع سلامت به شدت احساس می‌شد؛ لذا پژوهشکده سرطان معتمد جهاددانشگاهی، بلافاصله پس از دریافت نخستین تاییدیه کیت تشخیصویروس کرونا  در کشور، اقدام به راه‌اندازی آزمایشگاه مجهز و کاملا ایزوله برای ارائه خدمت به هموطنان خود کرد.

بنا بر اعلام روابط عمومی پژوهشکده معتمد، این آزمایشگاه شامل فضایی کاملا ایزوله و مجهز به دستگاه‌های مخصوص آزمایشگاه مولکولار همچون Real Time PCR، اتوکلاو و کیت‌های تشخیصی مربوطه است و در سه بخش "تحویل نمونه و آماده‌سازی"، "استخراج RNA و کنترل کیفیت نمونه" و"بخش Real-Time PCR و آنالیز" فعالیت می‌کند.

امتیاز 3.24/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه