آزادی ۷۱ زندانی طالبان توسط دولت افغانستان

دولت افغانستان اعلام کرد که در راستای ایجاد تفاهم در کشور و کمک به مذاکرات صلح، ۷۱ زندانی دیگر طالبان را آزاد کرده است.

آزادی ۷۱ زندانی طالبان توسط دولت افغانستان

به گزارش پاگاه تحلیلی خبری ایران زمین،دولت افغانستان اعلام کرد که در راستای ایجاد تفاهم در کشور و کمک به مذاکرات صلح، ۷۱ زندانی دیگر طالبان را آزاد کرده است.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان در توئیتی نوشت این زندانیان از ۷ زندان در ننگرهار، کونار، لغمان، نورستان، فاریاب، اروزگان و بغلان آزاد شده‌اند.

دولت افغانستان از روز ۲۰ فروردین تاکنون در مجموع ۴۳۲ زندانی طالبان را آزاد کرده است.

طبق توافقی که در ماه اسفند بین دولت آمریکا و طالبان به امضا رسید دولت افعانستان برای ایجاد اعتماد بین دو طرف قبل از برگزاری گفت‌وگوهای صلح با هدف پایان دادن به جنگ ۱۸ ساله در کشور باید ۵ هزار زندانی طالبان را آزاد کند.

گروه طالبان نیز در مقابل تعهد داده که حدود ۱۰۰۰ نفر از نیروهای امنیتی و کارمندان دولت را که در اسارت دارد آزاد خواهد کرد.

از روز ۲۴ فروردین تاکنون طالبان ۶۰ نفر از پرسنل ارتش و نیروهای انتظامی افغانستان را آزاد کرده است.

مبادله اسرا و زندانیان قرار بود تا روز ۲۰ اسفند و قبل از شروع گفت‌وگوهای بین افغانی تکمیل شود ولی تحت تاثیر اختلافات دو طرف به تعویق افتاده است. در عین حال پس از امضای توافق آمریکا و طالبان در قطر درگیری‌های مسلحانه در سراسر افغانستان ادامه داشته است.

به گفته سخنگوی ولایت سرپل در شمال افغانستان، غروب روز سه‌شنبه در حملات طالبان به سه پست بازرسی در این ولایت ۱۱ تن از نیروهای امنیتی افغانستان کشته شدند.

علاوه بر اين، ۸ نفر دیگر از نیروهای امنیتی افغانستان نیز در حملات طالبان به یک پست بازرسی در ولایت لوگار در شرق افغانستان کشته شده‌اند.

به گفته سخنگوی والی لوگار در این حمله همچنین ۱۹ مجروح شده‌اند.

امتیاز 3.4/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه