آجرهای ساختمانی به باتری تبدیل می شوند!

چنین آجری را می توان هزاران بار در ساعت شارژ کرد
آجرهای ساختمانی به باتری تبدیل می شوند!

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ایران زمین و به نقل از مهر، محققان دانشگاه واشنگتن روشی نوین ابداع کرده اند که یک مصالح ساختمانی فراوان و ارزان را هوشمند می کند تا مانند باتری انرژی را در خود ذخیره کند. هرچند این تحقیق هنوز در مراحل اولیه است، اما محققان ادعا می کنند دیوارهایی که با چنین آجرهایی ساخته می شوند، قادر به ذخیره مقدار قابل توجهی انرژی هستند و می توان در یک ساعت آنها را هزاران بار شارژ کرد. 

جولیو دی آکری، استادیار شیمی این دانشگاه و محقق ارشد پژوهش می گوید: تصور می کنم هنگامی که بتوان آجرها را به سلول های خورشیدی متصل کرد، این طرح عملیاتی خواهد شد. 

تبدیل آجرها به دستگاه ذخیره انرژی

در حقیقت این پژوهشگران روشی برای تبدیل آجرهای قرمز به نوعی دستگاه ذخیره انرژی یافته اند که ابرخازن نام دارد، این روش شامل یک پوشش رسانا به نام "پدوت" است که روی آجرهای نمونه کشیده شد. این پوشش به ساختار متخلخل آجر نفوذ کرده و آن را به یک الکترودهای ذخیره انرژی تبدیل می کند. اکسید آهن که در حقیقت رنگدانه قرمز آجر است نیز به این فرآیند کمک می کند. محققان در آزمایشی نشان دادند که ابرخازن مذکور می تواند یک چراغ ال ای دی را روشن کند. 

شارژ سریع این آجرها تنها در یک ساعت

دی آکری در این مورد می افزاید: در این پژوهش ما یک روکش پلیمری رسانا توسعه دادیم که از نانوفیبرهایی تشکیل شده است. این نانوفیبرها پس از نفوذ به شبکه دخلی آجر، در ساختار متخلخل آن باقی می مانند و مانند یک اسفنج یونی عمل می کنند که الکتریسیته را ذخیره و هدایت می کند. چنین آجری را می توان هزاران بار در ساعت شارژ کرد، با اتصال حسگرهای میکروالکترونیک به دو آجر می توان آنها را روشن کرد. 

امتیاز 4.08/5

دیدگاه کاربران

ثبت دیدگاه