سه شنبه، 1 تير، 1400 | Tuesday 22nd of June 2021
۰۶:۰۶
پنجشنبه، ۳۰ بهمن، ۱۳۹۹ - ۰۶:۰۶

شیب تند مبتلایان به کرونا در استان خوزستان

موارد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در استان خوزستان نسبت به هفته گذشته ۷۵ درصد افزایش یافته است همچنین موارد بستری ۶۵ درصد و موارد فوت در استان ۵۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

شیب تند مبتلایان به کرونا در استان خوزستان

به گزارش پایگاه خبرگزاری ایران زمین، دکتر فرهاد ابول نژادیان چهارشبه شب در گفت و گو با مردم خوزستان از طریق شبکه استانی اظهار داشت: در اواسط دی ماه بسیاری از شهرهای استان به رنگ آبی درآمد و تنها سه شهر خوزستان در وضعیت زرد قرار داشت ولی در اواسط بهمن ماه به دلیل کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی و عادی انگاری شرایط از سوی برخی از هم استانی ها آمار ابتلا به بیماری کووید ۱۹ روند افزایشی پیدا کرد.

شهرستان مسجدسلیمان در وضعیت زرد قرار دارد

وی افزود: در ابتدای بهمن ماه تعداد شهرهای زرد استان افزایش پیدا کرد و نهایتا در ۲۵ بهمن ۹ شهر خوزستان قرمز شد و امروز هم ۲ شهر دیگر استان ر وضعیت قرمز قرار دارند. ۲ شهر امیدیه و شوش همچنان نارنجی هستند اما مسجدسلیمان از حالت نارنجی به زرد تبدیل شد. امیدواریم با تلاش ستاد مدیریت کرونا در استان بتوانیم تعداد شهرهای قرمز را کمتر کنیم.

موارد ابتلا به بیماری در استان ۷۵ درصد افزایش یافته است

رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: موارد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در استان نسبت به هفته گذشته ۷۵ درصد افزایش یافته است همچنین موارد بستری ۶۵ درصد و موارد فوت در استان ۵۲ درصد افزایش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: آمار مبتلایان در شهرستان اهواز نسبت به هفته قبل ۱۱۰ درصد، هویزه ۱۹۰ درصد، شادگان ۱۵۰ درصد، رامهرمز ۱۶۱ درصد و مابقی شهرستان ها به همین شکل روند افزایشی داشته است. البته آمار یک یا ۲ شهر خوزستان کاهش یافته است.

خرمشهر بیشترین آمار بستری بیماران کرونایی را دارد

ابول نژادیان افزود: در روزهای اخیر بیشترین آمار بستری را در خرمشهر داشتیم به گونه ای که تعداد بیماران بستری در بیمارستان این شهر رشد چهار برابر یعنی ۴۰۰ درصد افزایش یافت. آمار بستری ها در شادگان ۲۱۱ درصد، باوی ۱۶۷ درصد، کارون ۱۶۳ درصد  افزایش پیدا کرده و دیگر شهرستان ها به همین ترتیب روند افزایشی داشته اند.

وی عنوان کرد: پیک سوم بیماری با شیب تندی در حال شکل گیری است که امیدواریم با مداخله ستاد استانی مدیریت کرونا بتوانیم روند افزایشی پیک سوم را کاهشی کنیم. به دنبال بالا رفتن آمار بیماران، تعداد تست کرونا افزایش یافت و به همین نسبت تعداد نمونه‌های مثبت نیز افزایش پیدا کرده است

هر سرماخوردگی، بدن درد و تب، یک نوع کرونا است

فرمانده عملیات مدیریت کرونا در خوزستان گفت: حدود ۲۵ درصد موارد ابتلا به بیماری در خانواده ها صورت می گیرد که یکی از دلایل آن ساده انگاری و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی است. در یک ماه اخیر با بیمارانی در تماس هستیم که خانواده های آنها ابتدا فکر می‌کردند بیماری این افراد سرماخوردگی جزئی است و یا تب و بدن درد را خیلی جدی نگرفتند اما  در وضعیت فعلی هر سرماخوردگی، بدن درد و تب، یک نوع کرونا است مگر خلاف آن ثابت شود. اگر توانستیم این موضوع را کنترل کنیم قطعا تعداد موارد ابتلا به بیماری کاهش پیدا می کند لذا خانواده‌ها باید با کوچکترین بروز بیماری به مراکز درمانی مراجعه کنند تا از ابتلای سایر افراد خانواده جلوگیری شود.

وی بیان کرد: حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد موارد ابتلا به کرونا ناشی از تماس با سایر بستگان، شرکت در مهمانی و دید و بازدید خانوادگی است لذا اگر این موارد را کاهش دهیم یک چهارم درصد مبتلایان در استان کاهش پیدا می کند. درصد زیادی از موارد ابتلا  به بیماری از تماس با موارد مشکوک در محل کار است لذا اگر فردی از داشتن علائم بیماری در خود آگاه است نباید در محل کار حاضر شود تا فرد دیگری را مبتلا نکند.

سن ابتلا به بیماری در جوانتر ها بیشتر شده است

ابول نژادیان گفت:همه افراد بالای ۷۰ سال باید در خانه بمانند و در واقع یک نوع قرنطینه معکوس را انجام دهند همچنین نباید کسی به دید و بازدید سالمندان برود. یک هفته بعد از شب یلدا آمار مبتلایان در افرادی بالای ۷۰ سال در استان از پنج به ۱۲ درصد افزایش پیدا کرد که نشان می دهد مردم در آن زمان به دید و بازدید و مهمانی رفته اند.

وی افزود: رده سنی ۶۰ تا ۷۴ سال حدود ۱۳/۵ درصد مبتلایان در استان را تشکیل می دهند همچنین افراد ۴۵ تا ۵۹ سال ۲۲ درصد و افراد ۳۰ تا ۴۴ سال حدود ۳۵ درصد آمار مبتلایان را شامل می شوند. آمارهای ابتدای بهمن ماه در خوزستان نشان می دهد که به تدریج سن ابتلا به بیماری در جوانتر ها بیشتر شده است به گونه ای که افراد ۱۵ تا ۲۹ سال ۲۷ درصد مبتلایان را تشکیل می دهند. همچنین افراد ۶ تا ۱۴ سال حدود پنج درصد مبتلایان را به خود اختصاص داده اند. کودکان زیر ۵ سال خوزستان نیز حدود ۲ درصد مبتلایان را شامل می شوند.

در حاضر ۱۱ شهر خوزستان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند و ورود و خروج به این مناطق ممنوع است. همچنین تردد خودرو در تمام شهرهای خوزستان از ساعت ۲۱ شب تا چهار بامداد ممنوع است.

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سلامت
پربیننده‌ترین اخبار سلامت
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...