پنجشنبه، 3 تير، 1400 | Thursday 24th of June 2021
۱۹:۵۵
دوشنبه، ۱۳ ارديبهشت، ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۵

رفع ابهامات درخصوص واکسیناسیون کرونا

روزنامه واشنگتن گزارشی از مرکز پیشگیری و کنترل از بیماری آمریکا درمورد پاسخ به سوال های رایج درخصوص واکسن کرونا را منتشر کرد.

رفع ابهامات درخصوص واکسیناسیون کرونا

به گزارش پایگاه خبرگزاری ایران زمین، روزنامه واشنگتن گزارشی از مرکز پیشگیری و کنترل از بیماری آمریکا درمورد پاسخ به سوال های رایج درخصوص واکسن کرونا را منتشر کرد.  

براساس این گزارش مرکز پیشگیری و کنترل از بیماری آمریکا به افراد واکسینه شده کامل توصیه کرد که می توانند بدون استفاده از ماسک یا رعایت فاصله اجتماعی در خانه با سایر افراد واکسینه شده دور هم جمع شوند.

این سازمان همچنین اعلام کرد که افراد واکسینه شده کامل می توانند در داخل خانه با افراد غیر واکسینه شده بدون استفاده از ماسک و یا رعایت فاصله اجتماعی دور هم جمع شوند - اما تنها در صورتی که افراد واکسینه نشده سالم و در معرض خطر کم ابتلا به بیماری شدید کووید- ۱۹ باشند.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا همچنین رفتن به مسافرت هایی که مسافت طولانی دارند را برای افرادی که کاملا واکسینه شده اند کم خطر می داند و اعلام کرد: این افراد نیازی به قرنطینه شدن یا آزمایش کرونا پس از سفر ندارند. با این وجود مقامات بهداشتی هنوز انجام این کار را توصیه نمی کنند.

این مرکز تصریح کرد که ملاقات با افراد واکسینه نشده که در معرض خطر بالای ابتلا به کووید-۱۹ قرار دارند از قبیل افراد مسن یا افرادی که دارای بیماری های زمینه ای هستند همچنان طبق روال قبل باید در فضای باز یا در فضایی با تهویه مناسب و ماسک انجام شود.

طبق اعلام این مرکز، افرادی که واکسینه کامل شده اند درصورتی که در معرض ویروس کرونا قرار گیرند، مادامی که هیچ علایمی نداشته باشند، نیازی به قرنطینه شدن یا دادن آزمایش کرونا ندارند.

همچنین کارمندان فروشگاه هایی که مراجعه کننده های زیادی دارند مانند سوپرمارکت ها درصورتی که واکسیناسیون کامل شده باشند، نیازی نیست که پس از قرار گرفتن در معرض ویروس کرونا درصورتی که علایمی نداشته باشند، قرنطینه شوند اما بهتر است نسبت به انجام آزمایش کرونا اقدام کنند.

کارشناسان بهداشت عمومی می گویند در کوتاه مدت، زندگی پس از واکسیناسیون تقریباً یکسان خواهد بود، تا زمانی که درصد بیشتری از مردم واکسینه شوند و بیماری همه گیر مهار شود.

در بیشتر موارد، به این افراد توصیه می شود که افراد هنوز ماسک بزنند و فاصله خود را در نزدیکی بیشتر افراد حفظ کنند.

واکسن کرونا تا چه مدت موثر خواهد بود؟

اطلاعات روشن و واضحی در مورد تاثیر این واکسن و مدت زمان آن وجود ندارد. نتایج آزمایشات بالینی واکسن های «مدرنا» و «فایزر» که هر دو در اواخر ماه ژوئیه آغاز شد،  نشان دهند که این واکسن ها اثرات محافظتی طولانی مدت دارند.  اما نمیتوان زمان دقیقی برای آن تعیین کرد.

واکسن تا چه اندازه در جمعیت عمومی موثر خواهد بود؟

پس از دریافت واکسن کرونا، محافظت شدیدی در برابر کووید-۱۹ ایجاد می شود. اما با این وجود احتمال ابتلا فرد به ویروس کرونا پس از واکسیناسیون همچنان وجود دارد. هیچ واکسنی اثر محافظتی۱۰۰ درصدی و کامل ندارد. واکسن برای محافظت به زمان نیاز دارد. بررسی ها نشان می دهد که واکسن فایزر  تا ۹۵ درصد موثر است و اثر بخشی واکسن مدرنا بیش از ۹۴ درصد اعلام شده است.

اما حتی پس از دریافت این واکسن ها، ممکن است چند هفته طول بکشد تا بدن پس از واکسیناسیون، مصونیت ایجاد کند. یعنی افراد  ممکن است دقیقاً قبل یا حتی پس از واکسیناسیون به ویروس کرونا آلوده شوند.

آیا افراد باردار باید واکسینه شوند؟

آزمایش واکسن کووید-۱۹ افراد باردار را شامل نمی شود. از طرفی هم سازندگان دارو و واکسن تمایل ندارند از ترس تهدید به بارداری، افراد باردار را در آزمایشات بالینی اولیه قرار دهند.

البته کارشناسان معتقدند که هیچ دلیلی برای نگرانی تزریق واکسن کرونا در زنان باردار وجود ندارد. آنها می گویند ما زنان باردار را تشویق می کنیم که در صورت داشتن هرگونه سوال یا نگرانی با متخصص زنان و زایمان خود مشورت کنند. آنها باید عوارض ناشی از عدم دریافت واکسن را بررسی کرده و نسبت به دریافت و عدم دریافت واکسن آگاهانه تصمیم بگیرند.

بسیاری از کارشناسان هشدار می دهند که ابتلا به کووید-۱۹ در دوران بارداری نسبت به عوارض واکسن mRNA، ممکن است شرایط بدتری داشته باشد.

در حال حاضر هیچ اطلاعاتی در مورد ایمنی واکسن کرونا در زنان باردار در دسترس نیست؛ اما زنان باردار باید بدانند که واکسن mRNA یک واکسن زنده نیست و با یک روند طبیعی سلولی به سرعت تخریب می شود. در نتیجه، وارد هسته سلول نمی شود و DNA را تغییر نمی دهد.

زنانی که قصد باردار شدن دارند، آیا باید منتظر واکسن کرونا باشند؟

بسیاری از داده های جمع آوری شده هنوز جدید است.  شرکت های دارویی افرادی را که قصد باردار شدن داشتند به طور خاص در آزمایشات بالینی خود مورد بررسی قرار نداده اند. بنابراین، هیچ اطلاعات انسانی برای ایمنی واکسن در افرادی که قصد باردار شدن دارند،  ثبت نشده است. در نتیجه، در آمریکا هیچ توصیه رسمی برای خانواده هایی که به دنبال باردار شدن هستند وجود ندارد. با این حال، چون ویروس واکسن کرونا غیرفعال یا مرده است، بنابراین باردار شدن شش تا هشت هفته پس از واکسیناسیون باید ایمن باشد.

آیا افرادی که نسبت به غذا یا دارو آلرژی دارند باید واکسن کرونا بزنند؟

افرادی که مستعد آلرژی غذایی، آلرژی به دارو (به غیر از مولفه های واکسن) و بیماری های آلرژیک متداول مانند آسم، رینیت آلرژیک و درماتیت آلرژیک هستند می توانند واکسن کرونا بزنند اما قبل از ثبت نام باید بررسی های لازم را انجام دهند و با پزشک خود مشورت کنند.

آیا افرادی که به کرونا مبتلا شده اند باید واکسن بزنند؟

کارشناسان توصیه می کند افرادی که قبلاً به کووید-۱۹ مبتلا شده اند نیز باید واکسن کرونا بزنند. اگر چه عفونت طبیعی با این ویروس تا حدی مبتلایان به این بیماری را مصون نگه می دارد، اما این حفاظت بطور کامل نیست.

همچنین مواردی گزارش شده است که افراد برای دومین بار به کووید-۱۹ مبتلا شده اند. پس احتمال ابتلا مجدد به بیماری کرونا وجود دارد اما تزریق واکسن در این افراد می تواند خطر عفونت مکرر کرونا را کاهش دهد.  

آیا افراد دارای نقص ایمنی می توانند واکسن کرونا بزنند؟

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری آمریکا اعلام کرده است:  افرادی که دارای نقص ایمنی هستند، اگر مشکل دیگری برای تزریق واکسن نداشته باشند می توانند واکسن کرونا را دریافت کنند.

با این حال، از آنجا که محققان هنوز نمی دانند که واکسن کرونا در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف چقدر تاثیر دارد، آنها باید اقدامات لازم را برای محافظت از خود در برابر ویروس کرونا انجام دهند.

آیا کودکان باید واکسن کرونا بزنند؟

کودکان در اوایل واکسیناسیون اولویتی برای واکسن نخواهند بود، اما با بهبود در دسترس بودن واکسن، واجد شرایط خواهند بود. در حال حاضر آزمایش‌ های بالینی عمده واکسن کرونا بر روی ثبت‌ نام بزرگسالان متمرکز است و با گسترش آنها، گنجاندن کودکان در آزمایش‌ های بالینی واکسن، داده‌هایی را در مورد ایمنی و کارآیی واکسن تولید می‌کند که می‌تواند در مورد کودکان اجرا و بررسی شود.

 

ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
نظر خود را بنویسید :
پربیننده‌ترین اخبار سلامت
پربیننده‌ترین اخبار سلامت
پربیننده‌ترین اخبار
آخرین اخبار
اخبار برگززیده ...
قیمت لحظه ای
در حال بروز رسانی ...
دلار
بیت کوین
یورو
لیر
پوند
دلار کانادا
یوان چین
کرون سوئد
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
سکه
انس طلا
مثقال طلا
طلای ۱۸
تمامی قیمت ها به ریال می‌باشد.
در حال بروز رسانی ...
نفت برنت
در حال بروز رسانی ...
بورس
در حال بروز رسانی ...
شهروند خبرنگار ...